راهنمای ظروف نچسب

ویژگی اصلی و حیاتی یک ماهیتابه نچسب در همین اسمش خلاصه شده است؛ نچسب بودن! این نچسبی ناشی از یک پوشش شیمیایی‌ست که در انتهای ساخت تابه، بر روی سطح فلزی آن اضافه می‌شود. رایج‌ترین پوشش نچسب اضافه شده بر روی ظروف تفلون است که با نام اختصاری PTFE نیز شناخته می‌شود. اما به جهت نگرانی‌هایی که از تاثیر آن بر سلامت بدن وجود دارد، پوشش‌های نچسب دیگری مانند سرامیک و گرانیت نیز استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است تفلون نیز تا زمانی که بیش از حد مجازش گرما نبیند، هیچ خطری برای سلامتی انسان ندارد.

اما فرقی ندارد که کدام یک از ظروف نچسب را در هنگام آشپزی استفاده می‌کنید، همیشه راهی برای خراب کردن آن ظرف‌ها و ضرر مادی رساندن به خود می‌توانید پیدا کنید! این مطلب را تا انتها بخوانید تا بهترین راه‌های از بین بردن یک ماهیتابه نچسب را فرا بگیرید:

استفاده از قاشق و ابزارهای فلزی
یک راه سریع و تضمینی برای از بین بردن پوشش نچسب استفاده از قاشق، ملاقه و کفگیر فلزی و استیل است. درست است که ابزارهای ساخته شده از استیل به نسبت نمونه‌های چوبی و پلاستیکی، از نظر بهداشتی و سلامت بهتر هستند اما اگر در هنگام آشپزی با یک تابه نچسب به کارشان ببرید به سرعت می‌توانند خط و خش در پوشش ظرف ایجاد کنند. راه حلِ حفاظت از ظروف نچسب استفاده از قاشق‌های پلاستیکی عاری از مواد مضر و چوبی‌ست.

انبار کردن آنها روی هم
پوشش نچسب ظروف تفلون، سرامیکی و گرانیتی بسیار حساس هستند و لازم است هنگام قرار دادن آنها در کابینت، از صفحه‌های محافظ استفاده کنید و یا آنها را به شکلی آویز کنید که سطح نچسب‌شان با چیزی در تماس نباشد. قرار دادن چند تابه و قابلمه با سایزهای مختلف درون هم می‌تواند موجب شود سطوح فلزی آنها پوشش نچسب‌شان را خراش داده و از بین ببرد.

داغ کردن تابه خالی
اگر تابه شما از نوع چدنی نیست، یکی از راه‌های خوب برای از بین بردنش این‌ست که بدون روغن و آب یا هر گونه ماده غذایی دیگری، آن را داغ کنید. داغ کردن یک ظرف نچسب خالی به سرعت می‌تواند آن را از بین ببرد و حتی سلامت شما و خانواده‌تان را به خطر بیندازد. در ظروف نچسب تفال از سنسوری استفاده شده که با تغییر رنگ حد مجاز گرما دادن به ظرف را مشخص می‌کند. در دیگر ظروف نیز بهتر است قبل از گرم کردن ظرف آن را به روغن آغشته کنید.

آب ریختن بر روی ظرف داغ
پس از پایان آشپزی اجازه دهید تا ظرف خنک شده و سپس آن را بشویید. شستن یک ظرف نچسب که هنوز داغ است می‌تواند به سرعت خاصیت نچسب بودن آن را از بین ببرد و شما را مجبور کند برای خرید ظرف‌های جدید دست به جیب شوید!

استفاده از ظرفشویی
حتی اگر بر روی بسته‌بندی ظروف و راهنمای استفاده‌شان ذکر شده که قابل شست‌وشو در ماشین ظرفشویی هستند، توصیه می‌کنیم در صورتی که به طول عمر ماهیتابه‌های نچسب‌تان علاقه دارید آنها را درون ظرفشویی قرار ندهید. شدت زیاد آب و استفاده نامتناسب از شوینده‌ها درون ماشین می‌تواند به پوشش نچسب ظرف آسیب برساند. بهترین راه شستن ظروف نچسب، شست‌وشوی دستی آنها با استفاده از ابر و اسفنج نرم است.

+ مشاهده و خرید انواع قابلمه و تابه نچسب


تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد سایت اختیاری است.

نظرنظر
نام شمانام شما
ایمیلایمیل
وبسایتوبسایت

1 × سه =

تحویل سریع و مطمئن کالا
پرداخت با تمام کارت‌های شتابی
امکان رهگیری کالا پس از خرید
مشاوره و پاسخگویی تلفنی