نکات خانه‌داری

راهنمای خانه‌تکانی برای نوروز

راهنمای خانه‌تکانی برای نوروز

[vc_row type=”full_width”][vc_column][vc_column_text]به اسفند و روزهای پایانی سال که می‌رسیم مهم‌ترین دغدغه اعضای هر خانه، خانه‌تکانی و نظافت اساسی‌ست تا برای سال تازه و نوروز آماده شویم. هر قدر حس و حال خانه تمیز و نو در ابتدای یک سال جدید جذاب و دلپذیر است، برنامه‌ریزی و شروع خانه‌تکانی می‌تواند کلافه‌کننده و پرتنش باشد. خانه حتی اگر کوچک هم باشد گوشه‌ها و نقاط خارج از دید و دور از دسترسی دارند که تمیز کردن‌شان کار ساده‌ای نیست. این راهنمای کوچک و ساده می‌تواند به شما برای برنامه‌ریزی و اجرای خانه‌تکانی کمک کند.

منظم و مرتب کردن کمد لباس‌ها
ممکن است نظافت و مرتب کردن کمد لباس‌ها برای‌تان اولویت بالایی نداشته باشد، زیرا که خارج از دیدند و نامرتب بودن‌شان به چشم نمی‌آید. اما چون خانه تکانی همزمان با تغییر فصل است و باید لباس‌های زمستانی را با لباس‌های بهاره و تابستانی جایگزین کنید، نقطه‌ی مناسبی برای شروع تغییر حال و هوای خانه است. لباس‌های زمستانی معمولا حجیم و جاگیرند، یک راه مناسب برای اینکه این البسه در شش ماه اول سال که هوا گرم‌تر است دست و پا گیرتان نشوند استفاده از نظم‌دهنده‌ها و سبد لباس‌های ویژه است.
سبد لباس نظم‌دهنده Lock & Lock یک گزینه بسیار جذاب و کاربردی برای نظم‌دهی به کمد لباس‌هاست. می‌توانید با کمک این ارگانایزر یا نمونه‌های مشابه، لباس‌های گرم و زمستانی را تا سال بعد در جای مناسب قرار دهید تا فضای کمد برای لباس‌های خنک و بهاری باز شود. می‌توانید نظم‌دهنده‌های دیگری نیز با اندازه‌های کوچکتر برای لباس‌های ظریف، جوراب و اکسسوری‌ها اختصاص دهید تا کمد لباس‌های‌تان برای سال تازه آماده شود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row gap=”zero” type=”full_width” background_color=”#deddd1″ row_padding_top=”5″ row_padding_bottom=”5″ row_padding_right=”5″ row_padding_left=”5″ row_responsive_padding_top=”5″ row_responsive_padding_bottom=”5″ row_responsive_padding_right=”5″ row_responsive_padding_left=”5″ row_margin_top=”15″ row_margin_bottom=”10″ row_responsive_margin_top=”10″ row_responsive_margin_bottom=”10″][vc_column]

[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width”][vc_column][vc_column_text]نظافت در و پنجره‌ها
زمستان فصل بارش برف و باران است و این یعنی کثیفی شیشه‌ها، پنجره‌ها، ورودی خانه و ساختمان. نظافت شیشه‌ها هم کثیفی سال کهنه را از بین می‌برد و هم مجرای ورود نور و هوا را برای روزهای بلند سال تمیز می‌کند. برای نظافت خوب شیشه و پنجره‌ها نیاز به یک مایع شیشه‌شور و یک دستمال میکروفایبر دارید. اگر حرفه‌ای‌تر و راحت‌تر بخواهید این مرحله را پشت سر بگذارید می‌توانید سراغ تیغه‌های شیشه پاک‌کن بروید که این کار را برای‌تان آسان‌تر می‌کنند.

گردگیری جداره‌ها، کف و لوستر
در زمستان که پنجره‌ها در بیشتر اوقات بسته‌اند، گرد و غبار می‌تواند برای مدت طولانی در خانه باقی بماند و به جای خارج شدن، بر روی سطوح مختلف بنشیند. میزها و نقاط در دسترس را ممکن است در نظافت‌های هفتگی تمیز کنید اما نقاطی مانند بالای لوسترها و کتابخانه، کنج اتاق‌ها، پشت کمدها و… چندان در دید نیستند که از کثیفی‌شان مطلع شوید. یک دستمال گردگیر می‌تواند خاک‌های نشسته در این نقاط را تمیز کند. اما اگر جداره‌ها و دیوارهای خانه کثیف‌تر از آنند که با این روش تمیز شوند یک محلول حاصل از ترکیب آب، سرکه و مایع ظرفشویی می‌تواند به کمک‌تان بیاید. برای آسان‌تر شدن نظافت دیوار با این محلول می‌توانید سراغ رول‌های دسته‌داری که در نقاشی ساختمان استفاده می‌شود بروید.
بالای لوسترها، اسپلیت و پنکه‌های سقفی را نیز فراموش نکنید. این نقاط همیشه پر از گرد و غبارند و لازم است قبل از شروع فصل گرما نظافت‌شان کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row gap=”zero” type=”full_width” background_color=”#deddd1″ row_padding_top=”5″ row_padding_bottom=”5″ row_padding_right=”5″ row_padding_left=”5″ row_responsive_padding_top=”5″ row_responsive_padding_bottom=”5″ row_responsive_padding_right=”5″ row_responsive_padding_left=”5″ row_margin_top=”15″ row_margin_bottom=”10″ row_responsive_margin_top=”10″ row_responsive_margin_bottom=”10″][vc_column]

[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width”][vc_column][vc_column_text]مرتب کردن کابینت‌ها
کابینت‌های آشپزخانه هم باید برای شروع سال تازه مرتب و منظم شوند. بعضی از اقلام موجود در آشپزخانه پرمصرف و پرمراجعه‌اند و بعضی کم‌مصرف‌تر و دور از دسترس. اما تمام این نقاط محل مناسبی هستند برای گرد و غبار تا خودشان را در آن نقاط جا دهند. خارج کردن اقلام موجود در کابینت‌ها و نظافت آن فضاها همچنین فرصت مناسبی‌ست تا وسایل اضافه را نیز خارج کنید و با کمک نظم‌دهنده‌های مناسب، فضای بیشتری در داخل آشپزخانه ایجاد کنید.
نظم‌دهنده قاشق و چنگال، سبد سیب‌زمینی و پیاز، بانکه و ظروف ادویه اقلامی هستند که می‌توانند آشپزخانه را منظم و مرتب کنند.

نظافت یخچال و فریزر
اگر جزو افرادی هستید که چند ماه یکبار یخچال را نظافت می‌کنند احتمالا کار سختی برای تمیز کردنش ندارید اما اگر این کار جزو روتین نظافت‌تان نیست، الان بهترین فرصت است. ابتدا لازم است تمام خوراکی‌ها و محتویات یخچال را به همراه طبقات و محفظه‌های جداشونده از دستگاه خارج کنید. طبقات شیشه‌ای و قابل شست‌وشو را می‌توانید با آب و شوینده نظافت کنید و با کمک یک دستمال تمیز و مجزا شروع به نظافت جداره‌ها و محیط داخلی یخچال کنید. سعی کنید در یک بازه زمانی کوتاه کل نظافت دستگاه را به اتمام برسانید تا آسیبی به خوردنی‌های فسادپذیر نرسد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row gap=”zero” type=”full_width” background_color=”#deddd1″ row_padding_top=”5″ row_padding_bottom=”5″ row_padding_right=”5″ row_padding_left=”5″ row_responsive_padding_top=”5″ row_responsive_padding_bottom=”5″ row_responsive_padding_right=”5″ row_responsive_padding_left=”5″ row_margin_top=”15″ row_margin_bottom=”10″ row_responsive_margin_top=”10″ row_responsive_margin_bottom=”10″][vc_column]

[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width”][vc_column][vc_column_text]گردگیری سطوح و نظافت کف
آخرین مرحله از نظافت خانه و خانه‌تکانی کاری‌ست که احتمالا در طول سال بسیار انجام داده‌اید؛ گردگیری و تمیز کردن کف خانه. مرحله اول این کار گردگیری سطوح و تمیز کردن میزهاست. با این کار هم این سطوح را از گرد و غبار و کثیفی زدوده‌اید و هم آماده شده‌ای برای مرحله جارو کردن و تی کشیدن.
اگر جارو برقی مناسب و پرقدرت ندارید حتما در خریدش درنگ نکنید. یک جاروی قوی و پرتوان می‌تواند کیفیت خانه‌تکانی شما را تغییر دهد. پس از این مرحله نیاز به تی کشیدن دارید که انواع تی چرخشی در مدل‌های متنوع و با امکانات متفاوت در خانه سام قابل خرید است. مدلی را انتخاب کنید که بیشترین کارآیی و راحتی را برای شما داشته باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *