راهنمای استفاده از سرخکن

سرخ‌کن‌های جدیدی که در بازار موجود است این توانایی خارق‌العاده را دارند تا با مقدار بسیار کمی روغن، غذاهای سرخ‌کردنی را با همان تردی و برشتگی آماده کنند. مثلا سرخ‌کن تفال مدل FZ7500 این توانایی را دارد تا با فقط یک قاشق روغن، بیش از یک کیلوگرم سیب‌زمینی را سرخ کند. در واقع این سرخ‌کن‌ها به جای استفاده زیاد از روغن، از هوای داغ برای طبخ غذا استفاده می‌کنند و به همین دلیل به آنها Air Fryer می‌گویند. اما در هنگام استفاده از سرخکن لازم است این نکات را در نظر بگیرید:

یک / سرخ‌کن را قبل از استفاده گرم کنید
سرعت بالای سرخکن‌ها در گرم شدن شاید این تصور را در شما ایجاد کند که نیازی به گرم کردن آنها قبل از استفاده نیست. در دستورپخت غذاها نیز به‌طور معمول اشاره‌ای به این نکته نمی‌شود اما با مراجعه به راهنمای استفاده از سرخکن احتمالا با این مورد مواجه می‌شوید. اکثر سرخکن‌ها احتمالا نیاز به زمانی بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای گرم شدن و آماده شدن دارند تا وقتی مواد غذایی را داخل‌شان قرار می‌دهید، بهترین عملکرد را داشته باشند. با این کار ساده کیفیت برشته شدن غذاها را بالا می‌برید.

دو / فضای کافی را در اطراف سرخکن خالی کنید
در آشپزخانه‌های کوچک و جمع‌وجور آپارتمان‌ها، مشکل رایجی وجود دارد به اسم کمبود فضا که باعث می‌شود انواع وسایل و ظروف به هم چسبیده و نزدیک به هم قرار بگیرند. اما دستگاهی مانند سرخکن که اساس کارش بر جریان هواست نیاز به این دارد تا در اطرافش فضای خالی کافی وجود داشته باشد. برای عملکرد بهتر و درست سرخکن لازم است دستکم ۱۰ سانتی‌متر از هر سمت آن خالی باشد. همچنین مطمئن باشید که سطح زیرین سرخکن، پایدار و در برابر گرما مقاوم باشد.

سه / سبد سرخکن را اشباع نکنید
سبد داخلی سرخکن فضای محدودی دارد که معمولا برای طبخ دو پرس ماهی یا گوشت و یا چهار پرس سبزیجات کافی‌ست. قطعا در هنگام سرخ کردن غذاهای مختلف وسوسه شده‌اید تا با پر کردن بیشتر سبد داخلی سرخکن، در زمان صرفه‌جویی کنید و سریع‌تر غذا را آماده کنید. اما این کار باعث می‌شود کیفیت عملکرد سرخکن و بالطبع طعم و مزه غذا پایین بیاید. چون مبنای کار سرخکن جریای هوای داغ است، اگر مواد غذایی در داخل سرخکن بر روی هم تلنبار شده و فضای خالی بین‌شان نباشد، به‌خوبی آماده و برشته نمی‌شوند. بهترین کار این‌ست که یادتان باشد سرعت سرخکن در طبخ غذا بسیار سریع‌تر از سرخ کردن آنها در تابه است و در نتیجه نیازی نیست با پر کردن بیش از حد مجاز، در زمان صرفه‌جویی کنید. زمان شما هنگام خرید سرخکن ذخیره شده است!

چهار / روغن را به اندازه مصرف کنید، نه زیاد و نه کم
مزیت اصلی سرخکن‌ها کاهش مصرف روغن و در نتیجه بالا بردن سلامتی‌ست. اما این میزان کم روغن یعنی دقیقا چه‌قدر؟ طبیعتا میزان روغن بستگی به نوع غذا دارد اما در بیشتر مواقع نزدیک به نصف قاشق روغن کافی‌ست. اگر قصد سرخ کردن غذاهای یخ‌زده را دارید بهتر است مقدار کمی روغن روی سطح‌شان اسپری کنید. برای سبزیجات تازه یا تکه‌های گوشت و مرغ از نصف قاشق روغن به ازای هر بار پخت استفاده کنید.

پنج / سبزیجات را زیاد ریز نکنید
درون سرخکن‌ها یک سبد قرار دارد حفره‌های آن به‌طور معمول متوسط و درشت است. در نتیجه اگر مواد غذایی به‌خصوص سبزیجات را زیاد از حد خرد و ریز کنید، ممکن است از درون حفره‌های آن خارج شده و بسوزد.

شش / سرخکن را بشویید
ساختار و عملکرد سرخکن به شکلی‌ست که ممکن است نیاز آن به تمیز شدن و شست‌وشو را به سرعت متوجه نشوید. اما تمیز کردن و شست‌وشوی دستگاه در کیفیت عملکرد آن تاثیر مستقیم دارد. راه‌حل این‌ست که در هنگام استفاده‌های کوتاه و جزیی از سرخکن، پس از خنک شدن دستگاه، سبد آن را با دستمال تمیز و پاک کنید. در هنگامی هم که استفاده زیادی از سرخکن داشته‌اید حتما در انتهای کار آن را با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید.

+ مشاهده قیمت و خرید انواع سرخکن


تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد سایت اختیاری است.

نظرنظر
نام شمانام شما
ایمیلایمیل
وبسایتوبسایت

شانزده − 4 =

تحویل سریع و مطمئن کالا
پرداخت با تمام کارت‌های شتابی
امکان رهگیری کالا پس از خرید
مشاوره و پاسخگویی تلفنی