تصفیه هوا کرونا

در سال‌های اخیر که استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوای خانگی رایج شده است، ادعاها و مطالب زیادی درباره تاثیر آنها یا بی‌فایده بودن‌شان شنیده‌ایم. اما حالا که در میانه یک پاندمی هستیم و خطر ابتلا به بیماری کرونا (کووید-۱۹) همه‌مان را تهدید می‌کند بهتر است دوباره به مزایا و معایب دستگاه‌های تصفیه هوا بپردازیم و ببینیم که آیا تاثیری در کاهش خطر ابتلا دارند یا خیر.
اجازه دهید اول با یک سوال اساسی شروع کنیم؛

آیا تصفیه هوا واقعا مفید است؟
این پرسش مهم‌ترین سوالی‌ست که همواره درباره دستگاه‌های تصفیه هوا شنیده می‌شود. آیا این گونه دستگاه‌ها تاثیری در کیفیت هوای محیط می‌گذارند و آن طور که ادعا می‌کنند، می‌توانند آلودگی‌های هوا را کاهش دهند. پاسخ این سوال هم بله است و هم خیر. در واقع بستگی به نوع تصفیه هوایی دارد که در موردش صحبت می‌کنیم. دستگاه‌های تصفیه هوایی که برپایه فیلتراسیون (عبور هوا از چند فیلتر) عمل می‌کنند قطعا تاثیر به سزایی در کیفیت هوای محیط دارند. به این دلیل که هوای محیط به درون دستگاه مکیده شده و پس از عبور از چند لایه فیلتر مختلف، مجددا به محیط بازگردانده می‌شود. در حین عبور هوا از فیلترها، انواع باکتری‌ها، ذرات ریز، گرد و غبار و دیگر عناصری که می‌توانند به دستگاه تنفسی بدن انسان وارد شوند، زدوده می‌شوند. اما انواع دیگر تصفیه هوا که در بازار موجود است و از فیلترهای چندگانه بهره نمی‌برند چنین خاصیت و ویژگی ندارند و نمی‌توان با قطعیت در مورد اثر مثبت‌شان صحبت کرد.

حالا برسیم به سوال اصلی؛ آیا تصفیه هوا از ابتلا به کرونا جلوگیری می‌کند؟
فیلترهای HEPA که مخفف high-efficiency particulate air است در اکثر دستگاه‌های تصفیه هوای استاندارد به کار رفته است. فیلتر هپا این توانایی را دارد که تا ۹۹.۹۷ درصد از ذرات موجود در هوا به اندازه‌ی ۰.۳ میکرومتر را جذب کند. گرده، غبار، ذرات معلق و دود که توانایی حمل ویروس کووید در هوا را دارند در دسته این ذرات قرار می‌گیرند که توسط فیلتر HEPA قابل جذب‌اند.
اما این بدان معنی نیست که در مجاورت یک فرد بیمار یا ناقل کرونا می‌توانید به داشتن یک دستگاه تصفیه هوا با فیلتر HEPA اتکا کنید و خیال‌تان از جهت حفظ سلامتی راحت باشد. در واقع یک دستگاه تصفیه هوا با فیلتر HEPA مانند دستگاه‌های تصفیه هوای بلوایر می‌توانند احتمال انتقال بیماری در محیط بسته را کاهش دهند اما به‌هیچ عنوان نمی‌توانند این خطر را به صفر برسانند. درواقع هیچ دستگاه تصفیه هوایی این توانایی را ندارد.

دستگاه تصفیه هوا چگونه کار می‌کند؟
اکثر دستگاه‌های تصفیه هوای استاندارد و شناخته شده از دستکم سه لایه فیلتراسیون استفاده می‌کنند. فیلتر HEPA ذرات موجود در هوا را به خود جذب کرده و هوای محیط را از آنها می‌زداید. فیلتر کربن فعال به از بین بردن بوهای نامطبوع و گازهای ناسالم می‌پردازد و محفظه یونی با باردار کردن ذرات به‌صورت الکترونیکی، آنها را درون فیلتر به دام می‌اندازد.

این نوشته براساس مقاله‌ای از سایت معتبر CNET تالیف شده است.


تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد سایت اختیاری است.

نظرنظر
نام شمانام شما
ایمیلایمیل
وبسایتوبسایت

16 + 15 =

تحویل سریع و مطمئن کالا
پرداخت با تمام کارت‌های شتابی
امکان رهگیری کالا پس از خرید
مشاوره و پاسخگویی تلفنی