راهنمای خرید

خرید نقدی یا خرید اقساطی، کدام‌ یک منطقی‌تر است؟

خرید نقدی یا خرید اقساطی

در شرایط اقتصادی حاضر،انتخاب بین خرید نقدی و قسطی به یکی از دغدغه‌های اصلی تبدیل شده است.

با توجه به تورم موجود و افزایش روزافزون قیمت ها، پس اندازکردن برای خرید کالا مورد نظر روش ایده آلی محسوب نمی شود. از این رو خرید قسطی به وجود آمد تا افراد با کم ترین دغدغه بتوانند محصول مورد نیاز خود را بخرند.

هر خانه‌ای به لوازم متنوعی مثل یخچال، تلویزیون، ماشین لباسشویی و… نیاز دارد که از موارد ضروری و البته گران ‌قیمت هستند. این وسایل از مایحتاج ضروری زندگی محسوب می‌شوند که نمی‌توان برای خرید آن‌ها صبر کرد و از سویی گران بودن آن‌ها، خرید را سخت می‌کند.

خرید اقساطی، از روش های محبوبی به شمار می‌آید که با استفاده از آن می توانند بدون تامین بودجه کافی، محصول را خریداری کنید و طی چند ماه اقساط آن را بپردازند و اگر بخواهیم تعریف کاملی از خرید اقساطی را عنوان کنیم باید بگوییم که خرید اقساطی را می توان خریدی دانست که در آن خریدار بخش کمتری از پول کالا را پرداخت می کند و بعد متعهد می شود تا مابقی پول را در قسط ها با فواصل زمانی مختلف و مشخص، پرداخت نماید.

 

مزایای خرید اقساطی چیست؟

۱.در مرحله اول زمانی که به یک وسیله نیاز دارید، اما بودجه‌ی کافی برای خرید نقدی آن را ندارید، با استفاده از خرید اقساطی کالا می‌توانید زودتر از زمانی که بودجه‌تان کامل شود آن وسیله را در اختیار داشته باشید. ممکن است شما قصد داشته باشید برای مهمانی که پیش رو دارید سرویس پخت و پز مورد علاقه خود را خریداری کنید که به نوعی وسیله‌ی ضروری آشپزخانه شماست و با خرید قسطی آن می‌توانید سریعتر کالای خود را دریافت کنید و منتظر تامین بودجه نباشید.

۲.خرید یک وسیله‌ی گران ‌قیمت به روش اقساطی، ما را از فشار ناشی از پرداخت یکجای هزینه‌ی آن رها می‌کند. شما ممکن است پول کافی برای خرید وسیله مورد نیاز خود را در حساب پس‌انداز خود داشته باشید، اما با خرید آن ناچار به خالی کردن حساب بانکی‌تان شوید.

در این حالت درصورت بروز مشکلات و حوادث ناگهانی و نیاز مالی، دچار مشکل خواهید شد. در چنین شرایطی چه بهتر که از پس‌انداز خود مبلغی به‌عنوان پیش‌پرداخت وسیله‌ی مورد نیازتان پرداخت کنید و با کارکردهای ماه‌های بعدی خود،قسط‌ های آن را پرداخت کنید.

۳.خرید اقساطی به شما اجازه می‌دهد همه‌ی سرمایه خود را برای خرید لوازم و وسایل خرج نکنید و بتوانید بخشی از سرمایه‌تان را به‌عنوان منبع مالی، برای امور ضروری یا غیرضروری استفاده کنید.

معایب خرید اقساطی چیست؟

۱.پرداخت سود: در اکثر طرح‌های قسطی، شما باید علاوه بر قیمت اصلی کالا، سودی هم پرداخت کنید. این سود می‌تواند مبلغ قابل توجهی باشد، به‌خصوص اگر اقلام را برای مدتی طولانی قسط‌بندی کنید.

۲.خطر دیرکرد در پرداخت: اگر در پرداخت اقساط خود تأخیر داشته باشید، ممکن است مشمول جریمه دیرکرد شوید.

۳.محدودیت در انتخاب: ممکن است در خرید قسطی، تنوع محصولات به اندازه خرید نقدی نباشد.

مزایای خرید نقدی چیست؟

۱.پرداخت بدون سود:در خرید نقدی،شما فقط قیمت اصلی کالا را پرداخت میکند و از هرگونه پرداخت کارمزد یا سود معاف هستید.

۲.انعطاف پذیری بیشتر: در خرید نقدی، شما می‌توانید هر کالایی را که می‌خواهید بدون هیچ‌ گونه محدودیتی خریداری کنید که در خانه سام این امر میسر است که تمام محصولات رو هم به روش نقدی و قسطی میتوانید سفارش دهید.

۳.مالکیت فوری کالا: در خرید نقدی، شما بلافاصله پس از پرداخت، صاحب کالا می‌شوید و می‌توانید از آن استفاده کنید اما در خانه سام با پرداخت از هر دو روش میتوانید کالا در اسرع وقت دریافت کنید.

کلام آخر

آنچه در قسمت بالا درباره‌ی مزایای خرید اقساطی  و مقایسه دو روش پرداخت گفتیم، نشان می‌دهد که خرید کردن قسطی نه تنها مضر نیست، بلکه با توجه به تورم موجود و افزایش قیمت‌های ناگهانی اجناس در بازار ایران، خرید قسطی نسبت به خرید نقدی برتری نیز دارد و سودمند است.

اگر برای خرید کالای مورد نیاز خود تصمیم بگیرید با پس‌انداز کردن آن مبلغ را تامین کنید، ممکن است هرگز نتوانید آن کالا را خریداری کنید چرا که همگام با پس‌انداز شدن نقدینگی شما، قیمت اجناس باسرعت بالایی افزایش می‌یابند و چندان بعید به نظر نمی‌رسد که هرگز پس‌انداز شما به قیمت محصول موردنظر نرسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *