ترفندهایی برای آشپزخانه منظم

آشپزخانه منظم رویای هر خانه‌ای‌ست. احتمالا پرترددترین بخش هر خانه آشپزخانه‌اش است و اگر اهل آشپزی در خانه و پخت‌وپز باشید، حتما بیشترین زمان‌تان در روز در آن صرف می‌شود. در ماه‌های اخیر و ترویج خانه‌مانی و کاهش مصرف غذاهای آماده و رستورانی نیز این وضعیت تشدید شده و بیش از گذشته وقت‌مان را در آشپزخانه می‌گذاریم. به همین دلیل استفاده بهینه از این قسمت خانه و بهره بردن از حداکثر فضای موجود در آن اهمیت زیادی دارد.
برای اینکه بتوانید یک آشپزخانه منظم داشته باشید و لوازم مورد نیازتان را به بهترین شکل در آن جاسازی کنید، این نکات خانه داری را حتما در نظر بگیرید:

• اول از همه موارد مصرف آشپزخانه‌تان را مشخص کنید. از آشپزخانه صرفا برای آشپزی استفاده می‌کنید یا ماشین لباسشویی‌تان هم آنجا قرار گرفته؟ برای شستن ظرف‌ها از ماشین ظرفشویی بهره می‌برید یا اینکه با دست ظرف‌ها را می‌شویید؟ دانستن مهم‌ترین کاربرد آشپزخانه به شما کمک می‌کند تا نوع چیدمان را بر آن اساس تعریف کنید. اگر واقعا زمان زیادی را به آشپزی اختصاص نمی‌دهید شاید لازم نباشد انواع قابلمه و ماهی‌تابه را در دسترس‌ترین کابینت قرار دهید. می‌توانید آنها را در جایی بگذارید که کمتر مزاحم‌تان باشند و در عوض چیزهایی را در کابینت‌های نزدیک بگذارید که بیشتر مورد استفاده‌تان هستند.

• ابزارک‌ها و وسایل کاربردی را همیشه در دسترس‌ترین کابینت یا کشو قرار دهید. در واقع قانون جایگذاری این لوازم این‌ست که به دلیل پرمصرف بودن‌شان و کاربردهای متنوع، بیش از باقی لوازم مورد نیاز هستند و در نتیجه باید در طبقه یا کشویی باشد که بدون زحمت زیاد به آن دسترسی داشته باشید. جایی در ارتفاع متوسط (مانند اولین کشو) گزینه خوبی‌ست برای نگهداری از این ابزارها.

• اگر قدتان خیلی بلند نیست و یا برای دسترسی به طبقات بالایی کابینت نیاز به چهارپایه یا نردبان دارید، بهتر است این طبقات را برای وسایلی در نظر بگیرید که چندان پرمصرف نیستند. اینکه هر بار لازم باشد چهارپایه یا نردبان را به آشپزخانه بیاورید و ببرید، کارها را برای‌تان سخت‌تر می‌کند و سرعت‌تان را پایین می‌آورد. طبقات بالا و دور از دسترس را بهتر است برای لوازمی بگذارید که گه‌گداری به آنها نیاز دارید مانند آبمیوه‌گیری یا مخلوط‌کن.

• وقتی صحبت از فضای آشپزخانه می‌کنیم منظورمان فقط گنجایش داخلی کابینت‌ها نیست. با اندکی خلاقیت می‌توانید فضاهای تازه‌ای در آشپزخانه‌تان پیدا کنید. یک پایه رول دستمال کاغذی می‌تواند بر روی دیواره خالی بین کابینت‌ها نصب شود و یک فضای مرده را برای شما بدل به یک نقطه پرکاربرد بکند. یک نظم‌دهنده کشو می‌تواند کابینت شما را از شلختگی نجات دهد و امکان نگهداری وسایل بیشتری را برای شما فراهم کند. حتی تابه‌ها و قاشق و چنگال‌های آشپزی را با یک گیره می‌توانید از دیوار بیاویزید و فضای داخل کابینت را به وسایلی اختصاص دهید که جای دیگری برای نگهداری‌شان نیست. پایه چاقو هم می‌تواند گزینه خوبی برای قرار دادن چاقوهای آشپزی مختلف باشد که علاوه بر زیبایی، فضای داخل کشو را برای دیگر لوازم آزاد می‌کند.

• طبقات متحرک و قابل تنظیم می‌تواند یک انتخاب مناسب برای فضاهای داخلی کابینت‌ها باشد. در کابینت زیر سینک ظرفشویی به جهت وجود لوله و دیگر ملزومات معمولا فضای هدر رفته زیادی وجود دارد که با یک شلف منعطف مانند شلف ونکو می‌توانید بهترین استفاده را از این فضا ببرید.

انواع ست ادویه و بانکه‌های مختلف می‌تواند گزینه جذابی برای نگهداری از ادویه‌ها باشد. این گونه ظروف نه تنها جذابیت و زیبایی را به آشپزخانه منظم شما می‌آورند که به جهت نظم و هم‌شکل بودن‌شان فضای کمتری را هدر می‌دهند.


تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد سایت اختیاری است.

نظرنظر
نام شمانام شما
ایمیلایمیل
وبسایتوبسایت

4 × 3 =

تحویل سریع و مطمئن کالا
پرداخت با تمام کارت‌های شتابی
امکان رهگیری کالا پس از خرید
مشاوره و پاسخگویی تلفنی