کاهش حساسیت فصلی در خانه

ابتدای بهار و پاییز وقت شروع حساسیت‌های فصلی‌ست. البته زمان وقوع و عود کردن حساسیت و آلرژی به نوع آن بستگی دارد و در افراد مختلف، متفاوت است. ولی به‌طور معمول تغییر فصل و آب و هوا در افزایش التهابات تنفسی موثر است. به خصوص در این روزها که با بحران بیماری کرونا نیز مواجهیم، بهتر است تا حد امکان با رعایت برخی اصول، شدت حساسیت‌های فصلی را پایین بیاوریم تا علائم آن با دیگر بیماری‌ها اشتباه گرفته نشود. به‌جز داروهای ضدحساست که می‌بایست با تجویز پزشک مصرف شوند، راه‌های ساده‌ای وجود دارد برای کاهش حساسیت فصلی در خانه موثر باشد و بخش زیادی از مشکل شما را در این دوره زمانی از بین ببرد.

فیلتر دوش
شاید تعجب کنید اما واقعیت دارد که مواد حساسیت‌زا و شیمیایی موجود در آب (مانند کلر) می‌توانند عامل تحریک حساسیت‌های تنفسی و آسم در بسیاری از افراد باشند. قرار دادن یک فیلتر آب بر روی دوش حمام می‌تواند بخش زیادی از این مشکل را حل کند. این گونه فیلترها که با تنوع زیادی در بازار موجودند می‌توانند برخی از املاح موجود در آب را کاهش دهند. این کار نه فقط برای کاهش حساسیت فصلی موثر است که می‌تواند در سلامت پوست و موی شما نیز تاثیر داشته باشد.

اسپری ضدحساسیت
راه دیگر برای کنترل و کاهش عوامل حساسیت‌زا در درون خانه، استفاده از اسپری‌های ضد آلرژی در هنگام نظافت خانه و منزل است. این اسپری‌ها می‌توانند گرد و غبار و دیگر مواد ریز تحریک‌کننده دستگاه تنفسی را از بین ببرند و غالبا طوری ساخته شده‌اند که آسیبی به کفپوش‌ها و مبلمان شما نمی‌رسانند.

شوینده‌های ضدحساسیت
پرز لباس‌ها و رختخواب یکی دیگر از عواملی‌ست که می‌تواند به تشدید حساسیت فصلی در افراد کمک کند. انتخاب ماشین لباسشویی مناسب که دارای فیلتر برای جذب پرز لباس‌ها باشد یک راه مناسب و کاربردی برای کاهش این عوامل است. راه دیگر انتخاب شوینده‌هایی‌ست که به شکل شیمیایی و با توجه به فرمول ساخت‌شان این قدرت را دارند که پرزهای ریز لباس‌ها را از بین ببرند. این شوینده‌ها دارای ماده‌ای به‌نام Acrail هستند که باعث می‌شود ذرات ریز و گرده‌ها در حین شست‌وشو به لباس باقی نماند. اما اگر هیچ‌یک از این راه‌حل‌ها را انتخاب نکردید می‌توانید پس از شست‌وشو و خشک شدن لباس‌ها، با یک پرزگیر دستی ساده و ارزان – مانند پرزگیر ایکیا – انواع ذرات ریز و حساسیت‌زای چسبیده به سطح لباس و پارچه را از آن بگیرید.

رختخواب‌های ضد حساسیت
به‌طور معمول یک سوم از زمان شبانه‌روز را در رختخواب می‌گذرانیم پس بسیار اهمیت دارید که رختخواب، لحاف و بالش‌ها از جنسی باشند که ضدحساسیت است. در واقع یکی از محبوب‌ترین نقاط خانه برای گردوغبار، کالاهای خواب است و به همین جهت اهمیت دارد که پارچه آنها از نوع ضدحساسیت باشد. اگر روکش‌های بالش و لحاف شما از نوع زیپی و دکمه‌ای باشد که به راحتی جدا و شسته می‌شود، احتمالا با شستن مرتب آنها مشکل کمتری برای حساسیت تنفسی شما ایجاد می‌شود. انواع مختلفی از ست لحاف و رختخواب را می‌توانید در فروشگاه اینترنتی خانه سام مشاهده کنید.

تصفیه هوا
دستگاه‌های تصفیه هوای استاندارد و برپایه سیستم فیلتراسیون این توانایی را دارند تا ذرات ریز و گرد و غبار را جذب کرده و سطح زیرپوشش خود را از عناصر حساسیت‌زا پاک کنند. در این دستگاه‌ها معمولا از چند لایه فیلتر مختلف استفاده می‌شود که هوا با عبور از هر لایه، پاک‌تر شده و سپس به محیط برگردانده می‌شود. علاوه بر این وجود تکنولوژی دکتر ویروس در برخی از مدل‌ها موجب می‌شود دیگر بیماری‌های مسری در خانه گسترش پیدا نکنند. در هنگام خرید حتما به وجود فیلتر HEPA در تصفیه هوا دقت کنید. این فیلترها که در دستگاه‌های تصفیه هوای بلوایر به کار رفته‌اند می‌توانند ذرات ریز و معلق موجود در هوا را به خود جذب کنند.

جاروبرقی
برای کاهش حساسیت فصلی در فضای خانه توصیه می‌شود که حتما هفته‌ای یک بار نظافت و جاروکشی انجام شود. جاروهای قدیمی‌تر ممکن است خانه شما را تمیز کنند اما این کار ممکن است حساسیت‌های تنفسی شما را کاهش ندهد. زیرا در مدل‌های قدیمی خبری از فیلتر در مسیر برگشت هوا به محیط نیست و در نتیجه ذرات ریز پس از میکده شدن به درون جارو، مجددا به هوای خانه بازمی‌گردد. برخی مدل‌های جدید جاروبرقی این فیلتر را در خود دارند و هوای مکیده شده به دستگاه، پس از عبور از فیلتر HEPA از ذرات ریز و حساسیت‌زا پاک شده و سپس به فضای خانه بازمی‌گردد. از طرفی یک ابزارک کاربردی برای جاروکشی، برس جاروبرقی سامسونگ است که می‌تواند به تمام جاروبرقی‌های موجود در بازار متصل شده و همزمان با جاروکشی، با داشتن دو پد چرخان در زیر برس، طی‌کشی را نیز انجام دهد. این ابزار برای خانه‌های با کف پارکت، سنگ و سرامیک بسیار کاربردی‌ست و در وقت و انرژی شما صرفه‌جویی می‌کند.


تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد سایت اختیاری است.

نظرنظر
نام شمانام شما
ایمیلایمیل
وبسایتوبسایت

پنج × 1 =

تحویل سریع و مطمئن کالا
پرداخت با تمام کارت‌های شتابی
امکان رهگیری کالا پس از خرید
مشاوره و پاسخگویی تلفنی