راهنمای ضدعفونی لباس‌ها در برابر ویروس کرونا

حالا دیگر می‌دانیم که با وجود ساخت واکسن کرونا و شروع تزریق در کشورهای مختلف، این ویروس همچنان مهمان ماست و دستکم در کوتاه‌مدت باید راه مقابله و زندگی با این تهدید را بدانیم. خانه‌نشینی و عدم حضور در فضاهای عمومی و پرجمعیت و رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان بهترین راه‌حل برای در امان ماندن از این بیماری‌ست. اما برای مدت طولانی و همیشه نمی‌توان در خانه و دور از اجتماع ماند. پس بهتر است راه‌های از بین بردن این ویروس از سطوح و اجسام مختلف را یاد بگیریم.

دانشمندان و محققان سلامت در مورد ضدعفونی و از بین بردن ویروس از روی لباس‌ها هنوز به نتایج جامع و قطعی نرسیده‌اند. اما دستکم لازم است بدانیم که شست‌وشوی لباس‌ها با ضدعفونی آنها متفاوت است. شست‌وشوی لباس‌ها می‌تواند کثیفی و آلودگی روی لباس‌ها را پاک کند اما الزاما منجر به کشتن ویروس‌ها و باکتری‌ها نمی‌شود. البته که می‌تواند قدرت و توانایی گسترش و انتقال ویروس را کاهش دهد اما برای از بین بردن ویروس، کارهای دیگری نیاز است. تحقیقات منتشره در The Lancet Microbe نشان می‌دهد که ویروس کووید-۱۹ بر روی سطوح صاف و صیقلی مانند شیشه و فلز، ماندگار از سطوح متخلخل است. این ویروس می‌تواند بر روی شیشه، استیل و پلاستیک از ۳ تا ۷ روز زنده بماند در حالی‌که بر روی چوب و لباس این زمان حداکثر ۲ روز است. این تحقیقات همچنین مشخص کرده که ویروس کرونا در برابر گرما بسیار آسیب‌پذیر است و در معرض دمای ۷۰ درجه سانتیگراد نهایتا به مدت ۵ دقیقه زنده می‌ماند. ضدعفونی کردن سطوح با محلولی از ۰.۱ درصد سفیدکننده و ۰.۵ درصد آب اکسیژنه یا اتانول ۷۰ درصد می‌تواند تا حدود زیادی ویروس کرونا را از بین ببرد. اما استفاده از این محلول برای لباس‌ها می‌تواند آسیب‌زننده باشد و رنگ و جنس آنها را تخریب کند.

برای ضدعفونی لباس‌ها بهتر است در هنگام شستن آنها از شوینده‌‌ای استفاده کنیم که دارای سفیدکننده یا آب ژاول باشد. اما همان‌طور که می‌دانیم این راه‌حل مناسب تمام لباس‌ها نیست زیرا که می‌تواند منجر به از بین رفتن رنگ و طرح لباس‌ها شود. پس حتما در صورت استفاده از چنین شوینده‌ای راهنمای درج شده بر روی شوینده و تگ لباس را مطالعه کنید. همچنین لازم است که دمای آب را بین ۶۰ تا ۹۰ درجه سانتیگراد انتخاب کنید. این کار نیز می‌تواند برخی از انواع پارچه را تخریب کند. بهترین کاری که می‌توان برای ضدعفونی لباس‌ها انجام داد، اتوگشی منظم و مرتب آنهاست. این کار نه تنها موجب می‌شود لباس‌های شما ظاهر بهتری پیدا کنند که به دلیل آسیب‌پذیر بودن ویروس کرونا در برابر گرما، خطر انتقال ویروس از سطح لباس را تا حدود زیادی از بین می‌برد. همچنین توصیه می‌شود در هنگام قرار دادن لباس‌ها درون لباسشویی از دستکش استفاده کنید و پس از پایان کار، دست‌ها را به دقت و براساس اصول بهداشتی به خوبی بشویید.

+ خرید اتوبخار و میز اتو


تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد سایت اختیاری است.

نظرنظر
نام شمانام شما
ایمیلایمیل
وبسایتوبسایت

16 − یازده =

تحویل سریع و مطمئن کالا
پرداخت با تمام کارت‌های شتابی
امکان رهگیری کالا پس از خرید
مشاوره و پاسخگویی تلفنی